Akce zařazená do kalendáře mezinárodní organizace WAKOSoutěž reprezentačního týmu ČRME WAKO - PF, KL, FC
HLAVNÍ STRANAORGANIZAČNÍ TÝMFOTOGALERIEVÝSLEDKYREPORTÁŽE
Martin VIKTORIN
Martin VIKTORIN
4. prosince 2016
Mistrovství Evropy nejprestižnější asociace WAKO v disciplínách Points fighting, Kick light, Fullcontact a Musical forms se pro tento rok konalo v lázeňském městečku Loutraki, které se nachází cca 80Km na západ od Athén v Řecku.

V sobotu 19. 11. se v ranních hodinách sešla na letišti v Praze Česká reprezentace ve složení Tereza Martínková, Martina Fendrichová, Lucie Mlejnková, Martin Viktorin ml., Aleš Martínek, Radek Moravec za disciplínu Kick light a Sandra Mašková s Danem Navarou za disciplínu Fullcontact. Vedoucím celého výjezdu a zároveň rozhodčím pro ringy za naši zem byl Jan Frána a společně se státními trenéry Lojzou Škeříkem, Martinem Zavoralem a asistentem Martinem Viktorinem st. se starali o to, aby našim nominovaným bojovníkům nic nechybělo na tomto vrcholném turnaji sezóny 2016.

Po příletu do Athén jsme nasedli do dvou dodávek, které nás odvezly do jednoho z nejvyhlášenějších hotelů v Loutraki se jménem Casino. V tomto hotelu proběhlo bez sebemenších problémů vážení a registrace našich osmi statečných. Dle propozic od organizátorů jsme se měli nechat odvézt do hotelu Paolo, nicméně tomu tak nebylo a z nezištných důvodů nám změnili místo ubytování na hotel Mantas. Nijak nás to nerozhodilo a vyrazili jsme směr k našemu dočasnému domovu, který se nacházel cca 200m od pláže a 5Km od haly, kam jezdil pravidelný shuttle. Po rozdělení pokojů jsme šli na večeři doplnit síly a energii. Večeře byla formou bufetu, kde bylo na výběr ze čtyř jídel a zelenina. První den jsme si pochutnali na dobře upečeném kuřeti, těstoviny s rajčatovou omáčkou nebo i opečenými karbanátky a mohli jsme spokojeně ulehnout a relaxovat na další den.

Snídaně byla také o skromném výběru, ale nevadí – jsme tu první ráno a vajíčka všichni známe. Nicméně už málokdo studená. Během dne jsme měli procházku po zdejší pláži, abychom náš tým aklimatizovali do změny prostředí a počasí, které bylo oproti zimnímu v Čechách spíše letní a pohybovalo se okolo 20C. Překvapení přišlo hned u další večeře, asi jsme nesnědli tu předchozí, protože byla naprosto stejná, jen se z červené omáčky na těstoviny stala omáčka bílá. Nevadí! Řekli jsme si druhý den a psychicky se ladili na turnaj.

Pondělní ráno jsme si s humorem řekli, že jsme nedojedli předešlou snídani, protože u té se nezměnilo nic. Nevadí! Jsme si řekli a v relaxu a aklimatizaci jsme pokračovali s tím, že jsme už našim bojovníkům připravili odpolední trénink na lapy a uvolnění. Přišla večeře a z našeho „Nevadí“ se pomalu začalo stávat „vadí“. Večeře opět stejná. Do konce celého týdne se nic nezměnilo a nejen večeře, ale i snídaně byly jako přes kopírák. Ke konci týdne to už vypadalo, jako že shazujeme na další šampionát, už nám kuřata lezla ušima a někteří už to nedávali. Díky skvělé partě jsme si vytvořili úžasnou atmosféru a nedokázalo nás už nic rozhodit a mohli se tak stoprocentně soustředit na šampionát, kvůli kterému jsme tam především byli.

Přejdeme tedy k samotnému turnaji. V pondělí večer jsme se dozvěděli naše první osmifinálové boje na úterý, které padly na Terezu Martínkovou se SVK, Martina Viktorina s GBR, Martinu Fendrichovou s GRE (čtvrtfinále) a Radka Moravce s ITA u všech v Kick-lightu. První zápasy jsou zpravidla doprovázeny velkou nervozitou, nicméně i tuto zkoušku naši bojovníci zvládli na jedničku, až na Radka Moravce, který neměl šťastný los, kde nám Ráďu vyřadil Ital hned v prvním boji. Nutno podotknout, že to Ital dotáhnul, až do titulu mistra Evropy, takže Ráďo super zkušenosti, které proměníš v dalších bojích.

Ve středu byl den „D“ rozhodovalo se o postu na „bedně“ ve čtvrtfinálových bojích u všech našich reprezentantů. Daniel Navara s CRO a Sandra Mašková s NOR ve Fullcontactu. V kicklightu Aleš Martínek s ISR a vítězové předešlého kola Martin Viktorin s AUT a Tereza Martínková s ITA. Martina Fedrichová si vybojovala v prvním zápase postup do semifinále a tím naší výpravě zajistila první medailovou pozici.

V plnokontaktních disciplínách nám bohužel nevyšel ani jeden los ve prospěch českých barev. Dan i Sandra prohrávají svou cestu na „bednu“ s budoucími mistry Evropy. Norka i Chorvat potvrzují své kvality a celý turnaj ve svých vahách vyhrávají, takže stejné jako u Radka Moravce – jen doplňuji. Tento sport je úžasný i proto, že i ti zkušení se mají pořád kam posouvat, a to je z mého pohledu pro opravdového bojovníka velmi motivující, protože ten se nikdy nevzdává. Tato „smůla“ nás provázela i u Aleše Martínka v kicklightu, který měl do posledních vteřin nad Izraelcem bodovou převahu, ale kondice jeho soupeře byla nevídaná a Aleš těsně prohrává. Sluníčko vysvitlo nad tatami až u Martina Viktorina a Terezy Martínkové, kteří své soupeře posílají na hotel se svěšenou hlavou. Celková bilance našeho týmu byla – čtyři nepostupující a čtyři jisté medaile s nadějí na ty se žlutou barvou.

Myšlenky našich semifinalistů byli do této doby se zaměřením – dostat se na stupínek, ale v tuto chvíli už to bylo na ten nejvyšší. A tak čtvrteční boje o postup do finále byli pod velkým tlakem stejně jako na začátku. Lucie Mlejnková (jako úřadující mistryně byla nasazena) s GRE, Martin Viktorin s TUR , Martina Fendrichová s POL a Tereza Martínková s UKR. Úspěch našich semifinalistů byl už v tuto chvíli na historicky nejúspěšnější úrovni v českém kickboxu, a tím to neskončilo! Posun všech čtyř do finále se u nás ještě neudál. Byla to obrovská radost, ale bylo nám jasné, že to tímto nekončí a že ten nejtěžší boj nás teprve čeká.

V pátek to přišlo! Finálové boje o to, kdo se stane pro rok 2016 mistrem Evropy v Kick-Lightu té nejprestižnější asociace na světě – WAKO.

První nastoupila Tereza Martínková s Maďarkou, které měla co vracet ze Světového poháru, kde s ní těsně prohrála ve velmi sporném verdiktu rozhodčích. (Ba)Terka ukázala celé Evropě, že je to ona, která si zaslouží stát na tom nejvyšším stupínku a svou soupeřku doslova „přejela“ a stala se tak mistryní Evropy WAKO 2016. Terka od začátku turnaje byla uvolněná a po psychické stránce výborně naladěná a to se spojilo s její perfektní přípravou ve které nic nepodcenila a to také pocítili všechny její soupeřky.

Martina Fendrichová se utkala ve finále se svou věčnou rivalkou Veronikou Cmárovou ze Slovenska a i v tomto boji nenechala naše fighterka nikoho na pochybách, že je připravena převzít zlato, ať proti ní stojí kdokoliv. Její bojovnost a touha jít za vítězstvím byla společně s výbornou kondicí velkou zbraní a to se stalo osudným pro její soupeřky včetně finalistky ze Slovenska, která je mimo jiné výbornou bojovnicí. Martina se stává mistryní Evropy WAKO v disciplíně Kick-light a tak nám přibyl další velký úspěch do sbírky.

K dalšímu boji byla připravena Lucie Mlejnková s italskou obřicí, které už v minulosti Lucka několikrát ukázala jaký má tvrdý direkt a vždy ji poslala o stupínek níže. Jsme jen lidi! Není každý den posvícení a to se projevilo v tomto zápase u naší šampionky, kterou Lucka bezesporu je. Konec třetího kola přinesl shodu a celé to stálo na verdiktu jednoho rozhodčího, který zvedl ruku na stranu Itálie a tím se naše reprezentantka stala vicemistryní Evropy WAKO, což je úctyhodné umístění a další super úspěch naší výpravy.

Martin Viktorin byl nejmladším reprezentantem našeho výjezdu a vůbec poprvé na velkém turnaji seniorů v Kick-lightu WAKO a uvedl se na výbornou. Finálový boj se Slovincem byl od začátku, až do konce velmi dynamický a fyzicky náročný, Martin i jeho soupeř předvedli skvělý výkon a do poslední vteřiny to byl boj se vším všudy, tak jak to má být. Náš „benjamínek“ sice prohrává tento boj na body, ale stává se vůbec prvním Čechem, který se dostal na „bednu“ v Kick-ligthu WAKO seniorů s titulem vicemistra Evropy. Potvrdil tak své prvenství v juniorech 2015, kde byl a stále je prvním juniorem, který získal titul ME WAKO.

Věřím, že se tímto otevřela brána českému kickboxu nejen polokontaktních disciplín v této top asociaci WAKO a přidají se další medailisté mužského pohlaví, tak jak je tomu u žen a juniorek, které tyto úspěchy pravidelně zaznamenávají.

V pátek večer jsme všichni společně oslavili úspěch našich medailistů a také i těch bez medaile, protože svým způsobem se jedná také o úspěch formou nasbíraných zkušeností, které uplatníme v dalších bojích.

Sobotní ráno se větší část naší skupiny vypravila na výlet do zdejších hor. Příkaz od Zaviho zněl jasně. Berte si batoh, pití, dobrou náladu a jde se na cca 10 km výšlap ke zdejšímu kostelu v horách. Musím podotknout, že to byl úžasný výlet a někteří jsme se zapotili tak, že nám slezl i nápis z repre triček.

Na závěr bych rád poděkoval všem našim reprezentantům nejen za skvělé výsledky, ale i za disciplínu, chování a zejména úžasnou partu, včetně organizačního týmu.

Nesmím zapomenout také na kluby a trenéry našich reprezentantů a nejen jich. Trenéři a jednotlivé kluby v České republice musí věnovat spousty úsilí, času i nervů do svých svěřenců a těmto klubům a trenérům patří velké poděkování a uznaní za jejich práci a odhodlání. Bez vás by to nešlo! Pokud budeme všichni spolupracovat a předávat si zkušenosti, tak to pro nás všechny přinese úspěch na velkých turnajích.

Kickboxu zdar!

PS: Něco málo ze statistik z ME WAKO / Řecko 2016

Počet zemí: 33
Závodníků: 480

Medailové pořadí:
1. RUSSIAN FEDERATION
2. HUNGARY
3. ITALY
14. CZECH REPUBLIC