Akce zařazená do kalendáře mezinárodní organizace WAKOSoutěž reprezentačního týmu ČRMS WAKO - FC, PF, LC, KL, Fo
HLAVNÍ STRANAORGANIZAČNÍ TÝMFOTOGALERIEVÝSLEDKYREPORTÁŽE
Mgr. Jan FRÁNA
Mgr. Jan FRÁNA
19. prosince 2013
Je mrazivé sobotní ráno a pomalu se scházíme na terminálu 1 na letišti Václava Havla. Cíl naší cesty je turecká Antalya respektive letovisko Belek, které bude celý příští týden hostit MS WAKO pro všechny tatami sporty a Full contact pro kategorie dospělých. Odbavení probíhá velmi rychle a za chvilku již sedíme v letadle do Istambulu, kde přestoupíme na let do Antalye.
Po příletu do Antalye nás již čekají místní pořadatelé a odjíždíme do hotelu. Po příjezdu na hotel lehké rozčarování s pořadateli, kteří si vypsali 3 hodinovou pauzu na večeři. Po krátkém nátlaku ze strany více států se registrace rozbíhá a během 15 min máme vyřešené jak ubytování, tak i registraci do turnaje. Musím říci, že pořadatelé vybrali nádherný 5 hvězdičkový resort včetně kongresového zázemí, kde probíhaly zápasy. Pro závodníky to často znamenalo chůzí 3 min z pokoje na tatami či ring.
V neděli byl naplánován aklimatizační den s krátkým tréninkem v odpoledních hodinách. Mě však čekala Valná hromada evropských států WAKO, kde byla založena evropská frakce WAKO, která bude plně zaštitovat WAKO v Evropě. (WAKO EUROPE) presidentem se stává prof. Borislav Pelevic ze Srbska a později jsou zvoleni i další členi evropského vedení WAKO.
V pondělí proběhlo školení rozhodčích pro ringové i tatami disciplíny a v 19:00 bylo slavnostně MS zahájeno. Ihned po zahájení již začali probíhat eliminační zápasy, protože bylo přihlášeno rekordních 66 států z celého světa a více než 1000 závodníků. Pro nás začíná turnaj v úterý, kde vstupujeme do prvních eliminací. Marek Procházka poráží svého soupeře z Iráku jasně 3:0 na body a postupuje do dalšího kola. Rovněž i Honza Homolka poráží ve svém první zápase soupeře z Irska jasně 3:0 na body, a protože již tradičně byl nalosován do předkola, čeká ho večer další zápas, který Honza opět s přehledem vyhrává nad soupeřem z Velké Británie 3:0 a postupuje mezi 8 nejlepších. Bohužel nás čeká i jedna prohra, kterou se s turnajem rozloučila Sandra Mašková, která nestačila na svoji soupeřku z Německa a končí tedy v eliminacích. Kategorie Petra Kareše dnes měla volno a Petra čekal zápas až ve středu.
Na tatami jsme obsadili jak Light contact, tak i Kick Light. V kategorii Light contact ženy -60 kg nás reprezentovala Tereza Martínková a bohužel vypadla hned po prvním zápase s ruskou závodnicí 3:0 na body. To Veronika Kohutová svůj první zápas v kategorii Light contact vyhrála nad švýcarskou soupeřkou jasně 3:0 na body, ale bohužel v dalším zápase prohrála s italskou závodnicí a turnaj zakončila mezi 8 nejlepšími. Netradičně se na tatami postavila i Lucka Mlejnková, která spíše preferuje ringové disciplíny, ale v Turecku startovala v tatami sportech. Lucka bohužel svůj první zápas prohrála s italskou závodnicí, ale nemuseli jsme hned být smutní, protože v kategorii Kick light si holky spravily chuť a to velmi příjemně.
Ve středu nastupoval hned ráno do ringu Petr Kareš v disciplíně Full contact – 91 kg. Soupeřem mu byl neznámí zápasník z Kanady. Po prvním vyrovnaném kole přišel zvrat v kole druhém, kdy byl bohužel Petr asi pětkrát zasažen do hlavy kopem z otočky, a i když se snažil ve třetím kole změnit výsledek zápasu výrazným tlakem a pokusem o knock out soupeře. Ten však tlak ustál a vítězí 3:0 na body a pro Petra turnaj končí.
V kick lightu si holky napravily reputaci. V kategorii do 60 kg si Tereza Martínková postupně poradila se soupeřkami z Itálie a poté z Makedonie. Bohužel v semifinále prohrála s ruskou a byla z toho bronzová medaile. V kategorii do 70 kg Veronika Kohutová poráží postupně soupeřky ze Slovenska a Itálie a až ve finále prohrává velice sporným výsledkem 2:1 na body nad soupeřkou z Polska, která by se dalo říci po každém útoku doslova „válí“ po zemi a znemožňuje Veronice kontrovat. Bohužel středový rozhodčí z Makedonie celou situaci silně nezvládá a přes veškeré upozorňování ze strany Martina Zavorala neuděluje žádné napomínání a toto finále prohráváme. V kategorii + 70 kg si vedla výborně Lucka Mlejnková, která vyhrála jasně 3 zápasy nad soupeřkami z RSA, Koree a Ruska a naprosto jasném finále nepochopitelně prohrává poměrem 2:1 na body. Musím říci, že již dlouho jsem neviděl tak jasně otočený zápas. Celou situaci nenecháváme jen tak a po 3 schůzkách s komisí rozhodčích pro tatami sporty se nám dostává alespoň omluvy ze strany WAKO a změnou pro nasazování rozhodčích na finálové zápasy a delegace některých rozhodčích.
Ale zpět do ringu, Marka Procházku čekal nelehký soupeř z Kazachstánu. Po prvním vyrovnaném kole jsme stále doufali ve výhru, bohužel Marek v dalších dvou kolech nestačil na Kazacha a prohrává 3:0 na body a končí turnaj mezi 8 nejlepších. Nelehký zápas čekal i na Honzu Homolku, kdy nastupoval proti favoritu turnaje z Kazachstánu. Musím říci, že i když Honza nakonec prohrál 2:1 na body a to o pouze 1 jediný zásah, byl to nejlepší zápas, který jsem u Honzy viděl. Končí tedy mezi 8 nejlepších, ale to je v kategorii, kde nastupuje více jak 20 závodníků hezký úspěch.
Alespoň malou záplatou pro Lucku Mlejnkovou za otočené finále může být ocenění, které přišlo poslední den turnaje, kdy byla Lucka vyhlášena nejlepší závodnicí v kategorii Kick Light ženy mezi všemi vypsanými kategoriemi.
Ještě jedno příjemné překvapení nás potěšilo, ale to se dozvíte co nevidět na webových stránkách ČSFu.

Mgr. Jan Frána
vedoucí výjezdu MS WAKO Turecko
Jiří MULAČ
Jiří MULAČ
6. ledna 2014
Jen bych rád doplnil, že Honza se ve své reportáži zapomněl skromně zmínit, že byl na mistrovství světa v Turecku vyhlášen nejlepším rozhodčím v divizi ringových sportů celého šampionátu.

Tímto bych chtěl Honzovi Fránovi k historicky nejlepšímu ocenění českého rozhodčího pogratulovat a jsem přesvědčen, že tento prestižní úspěch na mezinárodní scéně přispěje ke zviditelní nejen dalších českých rozhodčích, ale v konečném důsledku bude významným přínosem pro celý reprezentační tým české republiky.