Akce zařazená do kalendáře mezinárodní organizace WAKOSoutěž reprezentačního týmu ČRMS WAKO - K-1, LK
HLAVNÍ STRANAORGANIZAČNÍ TÝMFOTOGALERIEVIDEOGALERIEVÝSLEDKYREPORTÁŽE
Petr KAREŠ
Petr KAREŠ
16. října 2013
Česká reprezentace ČSFu tento rok vrchol své závodní sezóny absolovala o něco dříve, než bylo v předchozích letech obvyklé. Pro většinu z nás v exotické Brazílii se v prvním říjnovém týdnu na pobřeží Atlantického oceánu konalo MS WAKO v disciplínách K1 a lowkick a českému týmu se zde opravdu dařilo.

Nominaci do brazilského Sao Paula si na národních a mezinárodních soutěžích ČSFu vybojovali Alena Holá, Lucie Mlejnková, Jan Homolka, Petr Kareš a Marek Procházka. Marek Procházka cestoval na svůj první šampionát organizace WAKO, ostatní zápasníci se již do „jámy lvové“ vraceli. Pro zápasníky nezbytný realizační tým zastupovali předseda výkonného výboru ČSFu Jiří Mulač, státní trenér pro plnokontaktní disciplíny Alois Škeřík a rozhodčí Jan Frána.

Sobotní sraz na letišti se nesl v přátelském duchu, ale také obav z dlouhého letu do cílové destinace, kterou se s přestupem v Londýně stalo Sao Paulo. Po 24 hodinách česká výprava v brzkých ranních hodinách dorazila na místo šampionátu. Po dalších 6 hodinách formalit, transferu do dějiště MS, vážení a dopingové zkoušce Aleny Holé, která byla komisí WADA náhodně vybrána se česká výprava ubytovala v příjemném hotelu Delhpin na pobřeží Atlantiku, který se stal naším dočasným domovem na následujících 7 dní. 30 hodin na cestách všechny vyčerpalo a tak jsme následující dva dny věnovali regeneraci a přípravě na kvalifikační zápasy, které začali již v úterý.

MS WAKO je nejprestižnější soutěží v amatérském ringu na světě, své státy zde reprezentují jen ti skutečně nejlepší zápasníci, často držitelé profesionálních pásů a účastníci světově známých galavečerů kickboxu i K1 a tomu odpovídala i celková účást, 47 zemí s 417 zápasníky dorazilo na Guaraja Beach se utkat o titul pro mistra světa. Některé losy našich zápasníků mohly být příznivější, ale v bojích o světový trůn si není možné své soupeře vybírat. V jednotlivých disciplínách našich reprezentantů v mužské kategorii ve váze do 71kg bojovalo 19, do 81kg 18 a do 91kg 11 zápasníků a v ženských kategoriích do 56kg 13 a do 70kg 7 zápasnic, titul mistra světa si tak naši muži museli vybojovat i v pěti zápasech, ženy pak ve třech.

Jako první do bojů nastoupil Marek Procházka ve váze do 75kg v disciplíně lowkick o postup mezi 16 nejlepších. Člen pražského oddílu Tiger Team na svém úvodním šampionátu předvedl skvělý výkon, ustál úvodní tlak bulharského soupeře Sergey Aleksandrov, postupně se začala projevovat jeho lepší fyzická připravenost a v zápase zvítězil na body 2:1.

Petr Kareš z Iron Fighters nastoupil v K1 ve váze do 91kg ve stejný den v osmifinále proti kazašskému reprezentantovi Yerman Omarov. Soupeř z Kazachstánu vytvářel na Petr soustavný tlak, ale ten Petr dokázal odrážet a využít pro své útoky, vítězí na body 3:0.

Zakladatel a zápasník kladenské SKS Arena Jan Homolka nastoupil o několik hodin později proti srbskému soupeři Miljan Vidovi. Srb byl skvělým boxerem s velkým citem pro pohyb a vzdálenost v ringu. Po úvodním kole bylo zřejmé, že „na body“ zvítězit pravděpodobně možné nebude a Honza se vydal po cestě ke KO soupeře. Honza se byl jako pravý český lev, nakonec to ale nestačilo a pozdější mistr světa nad Honzou zvítězil, a tím i zakončil jeho působení na MS, pyramidový systém šampionátu je v tomto směru nemilosrdný.

Po prvním dni česká výprava vybojovala dva postupy do dalších bojů a připravovala se na další den, kdy poprvé do šampionátu měly zasáhnout i Alena Holá a Lucie Mlejnková, které své kvalifikace začínali ve čtvrtfinále.
Ranní vážení bylo za námi a čekali nás čtyři důležité zápasy.

Jako první opět nastoupil Marek Procházka, který si naneštěstí z předchozího zápasu přinesl zranění obou nohou. Jeho srbský soupeř Viktor Subic byl zjevně od začátku zaskočen Markovým nástupem do zápasu, kterým se snažil Marek rozhodnout co možná nejdříve před limitem a než si soupeř všimne jeho zranění. I přes velmi statečný výkon Marek nakonec prohrává se Srbem na body a se šampionátem se loučí po jednom vyhraném zápase mezi 16 nejlepšími.

Lucie Mlejnková a Alena Holá nastupují krátce po Markovi, Lucie proti domácí brazilské soupeřce Camila Guimaraes Ferreira a Alena proti Polce Malgorzata Dymus. Ani jedna z nich nenechává nikoho na pochybách, že míří na tomto turnaji vysoko a poráží své soupeřky vysokým rozdílem hladce na body.

Jako poslední v tento den nastupuje Petr Kareš, v odvetě čtvrtfinále ME v Ankaře z minulého roku se utkává s Litevcem Sergej Maslobojev. Úvodní dvě kola se nesou spíše v taktickém duchu z obou stran, bodový stav je vyrovnaný, a to větší „mela“ se strhne v kole posledním, kdy se oba zápasníci snaží strhnout vítězství na svoji stranu. Na obou je vidět, že do svého zápasu dávají úplně vše, Petr však bohužel znovu s Litevcem prohrává o jeden bod u každého rozhodčího a na šampionátu končí mezi nejlepšími 8 zápasníky, jeho soupeř Sergej Maslobojev se po vítězství v semifinále a finále stává mistrem světa.

Naše medailové naděje tak míří k oběma českým zápasnicím.

Čtvrtek je den semifinále a české lvice nemají vůbec lehký los. Alena Holá se utká s nevyzpytatelnou Švédkou Camila Rivarola a Lucie Mlejnková s tvrdou Ruskou Tatiana Ovchinnikova.

Alena nastupuje do svého semifinále sebevědomě a všem přítomným ukazuje, že v Brazílii se chce stát mistryní světa, Švédka v úvodním kole statečně vzdoruje, ale nezvládá rychlost a přesnost své české soupeřky. Po třech vítězných kolech Alena Holá opět na body jasně vítězí a postupuje do finále MS WAKO 2013!

Lucie ve svém semifinále potkává favoritku celého turnaje této váhové kategorie, obhájkyni titulu z roku 2011 z Makedonie. V úvodním kole soupeřky mají až příliš velký respekt ze svých úderů, ale v kole druhém pro českou reprezentaci začíná úplně jiný zápas, Lucie po „důrazných“ pokynech státního trenéra zasypává svoji soupeřky kombinacemi tvrdých úderů a Ruska tlak nezvládá fyzicky ani psychicky. Po třech kolech jasná a zasloužená výhra druhé finále pro ČR!

Pátek den „D“ Česká republika bojuje o dvě zlaté medaile.

Lucie Mlejnková nastupuje proti Chorvatce Helena Jurišic, která si hladce v turnaje poradila v předchozích dnech s dvěma kvalitními soupeřkami z Turecka a Itálie. Chorvatka se dobře pohybuje, časuje své kopy a snaží se zápas často přerušovat a tím nepouští Lucii do tlaku, dobrá taktika, ale Lucie v tomto zápase soupeřce i přes to nedaruje téměř ani bod, dobře připravuje své kombinace a velmi často svoji přípravu i techniku mění, Chorvatka se dostává do obrany, ze které ji Lucie nedovolí vystoupit po celý zbytek zápasu a VÍTĚZÍ. LUCIE MLEJNKOVÁ SE STÁVÁ MISTRYNÍ SVĚTA WAKO 2013 ve váze do 70kg disciplíně K1.

Poslední zápas české výpravy je i posledním zápasem v amatérské kariéře Aleny Holé, které se už před šampionátem rozhodla dále bojovat jen v profesionálním ringu. Soupeřkou Aleny je čínská reprezentantka Qianhui Fan, která v semifinále překvapivě, ale zaslouženě porazila ruskou soupeřku, a tak namísto očekávané soupeřky proti Aleně nastupuje zcela neznámá Číňanka. Číňanka v semifinále překvapila Rusku svými kopy a rychlostí a Alena si je toho dobře vědoma, ale i přesto se ji v úvodu zápasu nedaří překonat sice jednoduchou, ale velmi účinnou obranu Číňanky. Státní trenér Alois Škeřík radí jinou taktiku a druhé kolo je o poznání lepší bodově a Alena v zápase vede. Třetí kolo je ze strany Aleny jejím nejlepším kolem na šampionátu, Alena ukazuje K1 té nejlepší kvality a v zápase vítězí. ALENA HOLÁ SE STÁVÁ VE SVÉM POSLEDNÍ ZÁPASE AMATERSKÉ KARIÉRY MISTRYNÍ SVĚTA WAKO 2013 ve váze do 56kg.

Česká republika tak získává dvě zlaté medaile a její reprezentační tým se řadí mezi ty úspěšné výpravy v Brazílii. Obou mistryní světa tleská po zásluze celá hala a Lucie Mlejnková i Alena Holá i celý zbytek českého týmu si mohou poslechnout českou hymnu na jejich počest.

Ostatní hodiny a dny v Brazílii jsou naplněny odpočinkem a nezbytnou Sayonara party, která se stejně jako tento šampionát zapisuje do historie výjezdu české reprezentace. Odlétáme domů a začínáme připravovat další výjezd českého týmu, tentokráte na konci listopadu na MS WAKO ve fullcontactu a polo kontaktních disciplínách v turecké Antalya.

Veškeré zápasy našich reprezentatnů a fotografie ze šampionátu najdete na webových stránkách www.csfu.cz .