Akce pořádaná pod hlavičkou ČSFuŠkolení rozhodčích ČSFu
HLAVNÍ STRANAORGANIZAČNÍ TÝMREPORTÁŽE
Mgr. Jan FRÁNA
Mgr. Jan FRÁNA
9. listopadu 2012
Ve dnech 19.-21. 9. se konal historicky první kemp pro rozhodčí ČSFu. Tento kemp bude pravidelně zařazován každý rok na podzim jako další možnost školení rozhodčích a stmelování celého sboru rozhodčích.

Tohoto kempu se zúčastnilo pouze 6 rozhodčích a 4 lektoři z komise rozhodčích ČSFu. Musím říci, že jsem byl zprvu z tohoto počtu zklamán, ale po ukončení tohoto kempu se tyto myšlenky naprosto rozplynuly.

Na pátek byl naplánován příjezd, ubytování a krátká informativní schůzka ohledně celého průběhu. Všichni jsme se sešli zhruba dle plánu příjezdu a vše mohlo začít. Kemp se konal netradičně mimo Prahu a to v rekreačním středisku Nad Starým mlýnem v obci Hřebečníky, která se nachází přímo v centru Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko. Na dostatek klidu jsme si skutečně stěžovat nemohli.

Během pátečního večera jsme si společně vytyčili cíle tohoto kempu a začali diskutovat o turnajích, zlepšeních, která by turnaje posunula vpřed, a očekávání jednotlivých účastníků školení nad jeho náplní. Čas plynul a debaty nad jednotlivými tématy se protáhly až do pozdní noci.

Bylo připraveno celkem 5 bloků, které byly rozčleněny dle jednotlivých disciplín. První sobotní blok se týkal ringových sportů a školitelem byl Michal Prstek. Probírali jsme jednotlivé modelové situace doplněné názornými ukázkami figurantů, kterým bych tímto rád poděkoval. Po tomto bloku následovala malá vycházka a příprava na další část školení. Ještě než jsme se pustili do další části, zahráli jsme si fotbal a musím říci, že než góly jsme se bavili naším umem hry na mokré trávě a terénu, který připomínal spíše tankové cvičiště. Druhou část vedl Pavel Kocábek a byla věnována Semi contactu a jeho vývoji na světové scéně, vysvětlením některých změn v pravidlech a opět aplikací v praxi. Posledním blokem soboty byly video rozbory jednotlivých zápasů a rozdíly v bodování a chyby v bodových protokolech, včetně malého testu v odhalení chyby ringového rozhodčího.

Poslední výukový blok v neděli byl věnován Light contactu a Kick Lightu. Druhá disciplína není ještě tak rozšířená v ČR, ale pevně věřím v její velký rozmach mezi polokontaktakty. Tuto část vedl Jaroslav Netrval a zapracovávali jsme hlavně nové poznatky a změny v pravidlech. Měli jsme naprosto čerstvé informace, protože ani ne před deseti dny rozhodoval Jarda tyto disciplíny na MS WAKO juniorů v Bratislavě. Poslední blok byl určen pro vypracování zkušebního testu. Napřed se test pro některé jevil jako ne příliš jednoduchý, ale všichni splnili počet bodů pro získání nových licencí, či obnovení stávajících stupňů.

Doufám, že mohu mluvit za všechny, když budu konstatovat, že takováto školení a společné srazy rozhodčích jen prospějí kvalitě rozhodování na našich turnajích. Zatím jsem lepší akci rozhodčích nezažil a doufám, že se budeme jen zlepšovat a že se budou naše řady rozhodčích jen rozrůstat.


Mgr. Jan Frána
Předseda komise rozhodčích ČSFu