Akce zařazená do kalendáře mezinárodní organizace WAKOSoutěž reprezentačního týmu ČRME seniorů
HLAVNÍ STRANAORGANIZAČNÍ TÝMVÝSLEDKYREPORTÁŽE
Petr VÁCLAVÍK
21. ledna 2011
Letošní mistrovství Evropy asociace WAKO, se konalo v Řeckém Loutraki ve dnech 21-28.11. 2010. ME WAKO 2010. Zúčastnilo se přibližně 900 sportovců z 34. zemí.

Českou republiku na tomto turnaji zastupovali tito sportovci: Vojtěch Brzoň, Pavel Benedikt, Petr Fatka a Petr Vaculín. Rozhodčí Iva Semerádová a vedoucí výpravy a kouč Petr Václavík st.
V tomto městě se vrcholné turnaje v kickboxu pořádají tradičně, proto byl veškerý servis kolem turnaje na vysoké úrovni. Hned po příletu na letiště v Athénách jsem zavolal na uvedené telefonní číslo a domluvil jsem se zástupkyní pořadatele na transferu do místa konání, a aby nás nejdříve zavezl do hotelu. Mikrobus, který nás vezl do Loutraki byl k dispozici přibližně za 20 minut. Cesta, která trvala asi hodinu, byla příjemná a my jsme dospali, co se dalo.

Hotel v centru Loutraki byl příjemný a od písečné pláže vzdálený necelých 250 metrů. Každodenní transfery na všechny možné akce spojené s turnajem fungovali s malými časovými odchylkami, které nikomu nevadili, a všichni byly v pohodě.

Na úvod našeho pobytu v Loutraki proběhlo hned v recepci hotelu setkání naší malé výpravy se zástupcem Řeckého kickboxerského svazu, který turnaj pořádal. Po nezbytné ekonomické čtvrthodince se přemístily Euro bankovky z mé peněženky do jeho dlaně a on mi za ně dal kus papíru (pouhou stvrzenku). Tím byly vyřízeny nejdůležitější administrativní procedury a nás čekalo už jen vážení a fyzická prezentace na, kterou nás druhý den večer odvezl autobus, který přivezl reprezentanty z Velké Británie.

I přes to, že byl pokročilý listopad, strávili jsme několik pěkných chvil na pláži a došlo dokonce i na koupání. To už na nás místní obyvatelé, kteří chodili teple oblečení s rukavicemi a v čepicích, koukali jak na blázny.

V rámci ME proběhl samozřejmě oficiální program jak je školení rozhodčích v disciplínách polo a plnokontaktních. I přes to, že jsme na tento šampionát přivezli závodníky jen do polokontaktních disciplín, zúčastnili jsme se obou školení. Vzhledem k tomu, že se jednalo o poslední vrcholný turnaj v roce 2010, dalo se předpokládat, že se dozvíme připravované novinky v pravidlech pro rok 2011.

Zástupcem Českých rozhodčích byla na tomto turnaji Iva Semerádová, která i přes to, že to byla, její mezinárodní premiéra neudělala svým zkušeným kolegům z ČR ostudu. Během turnaje rozhodovala každý den a bylo jí vidět v semicontactu při všech úrovních bojů od eliminací až po finále. Při finálových zápasech byla dokonce vybrána do panelu rozhodčích těch nejzvučnějších jmen. Dokonce i sám René Bosch za mnou přišel a pochvaloval si její práci jako bodové rozhodčí, také se rozplýval nad tím, jak bezchybně obsluhuje elektronický bodovací panel. Mr. Brian Beck nechal Ivu první den soutěží ve formách rozhodovat jako doplňkového rozhodčího. Po skončení disciplíny formy beze zbraní její výsledky zkontroloval a porovnal, s verdikty ostatních rozhodčích. Druhý den nahradila jako plnohodnotná členka panelu rozhodčích svou kolegyni z Běloruska.
Já jsem se jako zástupce České republiky a ČSFu zúčastnil všech důležitých diplomatických setkání a společenských akcí a snažil jsem se na této úrovni také dobře reprezentovat.

Výsledky naší výpravy jsou z mého pohledu uspokojivé, Petr Vaculín získal v disciplíně musical forms v kategorii softstyle se zbraní 2. místo a stříbrnou medaili a v kategorii softstyle beze zbraně 3. místo a bronzovou medaili. Ostatní sportovci na medailové příčky nedosáhli, ale jejich umístění nebylo nikterak špatné. Pavel Benedikt se v disciplíně semicontact ve váhové kategorii -69 kg umístil na 5. místě a v disciplíně musical forms v kategorii hardstyle beze zbraní na 8. místě. Petr Fatka se v disciplíně semicontact ve váhové kategorii -74 kg umístil na 9. místě. Oba, poslední jmenování jsou ještě junioři a jejich účast na ME WAKO, byla součástí přípravy na přechod mezi dospělé. Poslední reprezentant, který bojoval v barvách ČR, je Vojtěch Brzoň obsadil 9. místo v semicontactu – 94 kg. Vojtěch je dlouhodobým reprezentantem, který běžně zápasí v lightcontactu k semicontactu. Letos se vrátil po dlouhých letech a jeho výsledky v přípravném období mu zajistili účast na tomto ME. Díky výkonům našich reprezentantů obsadila Česká republika v bodování národů celkové 21. místo. V bodování v disciplíně Musical forms jsme se umístili na 6. místě a v bodování disciplíny semicontact na 17. místě.

Z hotelu jsme odjížděli, ve 3:40 hod. ráno v 8:15 hod. odlétáme z Athén a s krátkou zastávkou a přestupem ve Frankfurtu přistává naše letadlo na Ruzyňském letišti ve 13:40 hod. S hrůzou zjišťujeme, že v Česku se nedá chodit v kraťasech a tričku, brr je tu hnusná zima.