Akce pořádaná pod hlavičkou ČSFuNominační soutěž do reprezentačního týmu ČRMČR 2007 - kick, light
HLAVNÍ STRANAORGANIZAČNÍ TÝMFOTOGALERIEREPORTÁŽE
JUDr. Michal FRABŠA
3. října 2007
Mistrovství České republiky (MČR) v disciplínách kickbox-low kick a lightcontact proběhlo v termínu 29.9.2007 v Olomouci. Pod záštitou Českého svazu fullcontactu (ČSFu), o.s. byl hlavním pořadatelem šampionátu sportovní klub Smash Gym Kickbox Olomouc, o.s. Tento vrcholný domácí turnaj byl jednou z generálek v přípravě na mistrovství světa v kickboxu seniorů a juniorů, které se uskuteční 19.-24.8.2008 právě v Olomouci, ve sportovní hale UP.

Turnaj s účastí kolem 170 sportovců z Čech a Moravy měl kvalitní sportovní i organizační úroveň, přičemž nutno organizátory pochválit, že se zhostili své pořadatelské povinnosti na výbornou. Závodit se začalo kolem desáté dopoledne a v průběhu soutěže nebyla nouze o překvapení. V disciplíně lightcontact mne velmi překvapilo sesterské duo Dajana a Zhana Belskaya, které v juniorských a ženských kategoriích vybojovaly 3 zlaté medaile, Radek Hadrovský, bývalý reprezentant ČR z let 90., který dokázal zvítězit v mužské kategorii -91 a  +91 kg lightcontact a určitě i Monika Hájková, dlouholetá česká reprezentantka a medailistka z ME a MS, která si vybojovala již několikátý domácí titul. Jen tak si do „lightu“ odskočil i extrovní borec Tolja Hunanyan, který vedle titulu v kickboxu s low-kick zvítězil i polokontaktní disciplíně a získal tím tzv. „double“. Překvapila mne jen neúčast některých reprezentantů, jak v juniorských, tak v seniorských kategoriích, a tudíž i nástup generace nových jmen. Ale s tímto trendem se musí počítat, není to jen otázkou kontaktních sportu, s odlivem a následným přílivem nových závodníků se potýkají všechny sporty včetně těch olympijských.

Kickbox s low-kicks se jen „hemžil“ novými jmény a já jsem byl velmi zvědav na úroveň a kvalitu jednotlivých zápasů. Byl jsem velmi mile překvapen nejen úrovní a technickou vyspělostí některých začínajících borců ale i počtem startujících v jednotlivých kategoriích včetně tzv. „open“, váhy bez rozdílu vah, kde se sešlo tuším sedm sportovců. To si v minulosti nepamatuji, kdy na MČR bylo více jak 4 „supertíhy“.

Z českých reprezentantů potvrdil svoji kvalitu a vzrůstající výkonnost, např. Filip Sýkora z Prahy, který zvítězil v hmotnostní kategorii 75 kg, Martina Jindrová a Martina Schmoranzová, finalistky hmotnostní kategorie žen +65 kg. Jmenované závodnice patří ke špičce v Evropě, což dokázaly na finálovém galavečeru, kdy si nic v ringu nedarovaly a svedly velmi pěkný zápas slušné evropské úrovně.

Osobně se mi velmi líbila mladá olomoucká závodnice Renáta Sychrová, se kterou musíme do budoucna určitě počítat s reprezentačním tričkem. V některých váhových kategoriích došlo i na překvapení, kdy např. brněnský závodník Filip Kolár porazil nečekaně v prvním kole finálového duelu KO letošního mistra světa Jiřího Havránka (-91 kg). O tom je však kontaktní sport, nikdo nemá dopředu nic jisté, stačí malé zaváhání a je po zápase.

Po zranění ruky se úspěšně vrátil do ringu i původem arménský borec Hayk Mrktchyan a zvítězil ve váze do 67 kg když porazil Tomáše Macháčka z Vamberka. Pěkný zápas. Vyzdvihl bych ještě určitě Omara Omarova z Prahy v barvách Médea týmu a Giorgije Papiašviliho společně s Ladislavem Chorým, kteří svedli pěkný duel na galavečeru. V těchto borcích je potenciál a určitě o nich uslyšíme. Jak jsem zmiňoval na začátku tohoto příspěvku, dochází k určité výměně generací a musíme si zvykat na nová jména. Někteří čeští reprezentanti (Tomáš Beran, Jiří Kilkovský) byli v dobré konkurenci myslím rádi za medaili, další úspěšní závodníci z minulosti (Jiří Urban, Jan Uřičář) dokonce zůstali bez ní. A to vybojovali přední umístění na letošním či loňském ME. Ale je to sport, vyhrát může vždy jeden a ti co neuspěli, nemusí věšet hlavu. Možností jak se pokusit probojovat se třeba právě do týmu pro MS v Olomouci bude ještě několik. Všem těm, kteří do toho „jdou“, držím upřímně palce.

Na závěr bych rád vyzdvihl finálový galavečer s šesti zápasy včetně vloženého orientálu Jana Hurába a Petra Hřivny. Hala praskala ve švech, stolky pro zvané a VIP byly plně obsazeny zástupci magistrátu města Olomouce, reklamních partnerů a sponzorů. Smash Gym Kickbox Olomouc a jeho hlavní představitelé Simona a Michal Prstkovy patří k zodpovědný a zkušeným organizátorům, kterým lze svěřit jakýkoliv sportovní podnik včetně MS a zhostí se ho se vší vážností bez problémů. Když se k tomu přidá kreativní myšlení, živá hudba v podání Hazydecay, exhibiční vystoupení, módní přehlídky apod. vznikne podnik skutečně profesionální úrovně. Světového šampionátu se skutečně s takovýmito organizátory nebojím, zvládneme to myslím společnými silami „bez ztráty desítky“